HerbaslogoLietuvos apeliacinis teismas

Naujienų prenumerata

Darbo laikas

I

8.00 - 17.00

II 8.00 - 17.00
III 8.00 - 17.00

IV

8.00 - 17.00

 V 8.00 - 15.45

Pietų pertrauka

12.00 - 12.45

Dokumentai priimami kasdien

nuo 7.30 val. iki 17.00 val.

(penktadieniais - iki 15.45 val.)

Naujienos

Algimantas Valantinas: būtinas teisėjo ir psichologo bendradarbiavimas ir pasitikėjimas (0)
2017-11-20
 

  Apie nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese ypatumus, realybę ir teismų praktiką, Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimus nepilnamečių apklausų srityje, įsigaliosiančius 2018 metais, psichologo svarbą, pažeidžiamo baudžiamojo proceso dalyvio apklausos taisykles, specializuotų vaiko apklausos kambarių prioritetus 2017 m. lapkričio 17 d. Klaipėdos apygardos teisme diskutavo prie apskritojo stalo susirinkę teisėjai ir psichologai.

Šį susitikimą nutarta surengti norint aptarti, kokią pagalbą gali suteikti psichologas apklausiant vaiką, ir atskleisti priežastis, dėl kurių teisėjai vis dažniau patiki psichologams apklausos vairą.

Diskusiją pradėjęs Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas pabrėžė, kad teismas, siekdamas nustatyti tiesą, visų pirma turi apsaugoti vaiką nuo žalingo aplinkos poveikio, galvoti, kas bus toliau su vaiku procesui pasibaigus, stengtis nepadaryti jam dar didesnės žalos. Taip pat labai svarbu, kad vaikas išvengtų tiesioginio kontakto su skriaudėju.

Pasak A. Valantino, itin svarbu ir tai, kad vaikui nereiktų keliauti po įvairias institucijas. Psichologinė tarnyba turi būti koncentruota teismuose. Vienas iš svarbiausių darbų rengiantis apklausai turėtų būti tinkamas vaiko paruošimas šiam procesiniam veiksmui.

„Šiandien būtinas teisėjo ir psichologo bendradarbiavimas, dialogas. Teisėjas turi pasitikėti psichologu, pasitelkti jį apklausiant vaiką. Ir dar – reikia stengtis padaryti viską, kad nepilnamečio apklausa vyktų vieną kartą“, – pabrėžė teisėjas A. Valantinas.

Diskusiją tęsė Vilniaus miesto apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėja Viktorija Šelmienė. Pasak teisėjos, šiame didžiausiame Lietuvoje teisme drastiškai padaugėjo nepilnamečių apklausų. Jeigu 2015 metais tokių apklausų buvo 56, tai 2017 metais jau gauti 123 prašymai apklausti nepilnametį. Teisėja pabrėžė, kad pagrindinis tokių apklausų tikslas yra padėti vaikui. Jeigu teisėjams teismo procesas – tik vienas iš daugelio, tai vaikui jis pats skaudžiausias, svarbiausias, turintis ilgalaikių padarinių.

„Vaiko kalbą geriausiai išmano ir jos psichologinius aspektus atskleidžia mokslus apie vaiką baigęs specialistas, todėl profesionaliai atlikti apklausą galima tik pasitelkus psichologą“, – patirtimi ir nuomone dalijosi teisėja V. Šelmienė.

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė, psichologė, teismo psichologų kuratorė Neringa Grigutytė prisiminė pačią pirmąją vaiko apklausą, kurią atliko psichologas, ir pasidžiaugė, kad nuo to laiko psichologo vaidmuo ir svarba teismuose gerokai išaugo. Psichologė dėkojo teisėjams už pasitikėjimą ir pabrėžė, kad psichologai irgi nuolat mokosi ir tobulinasi, siekdami būti kuo naudingesni teikiant pagalbą vaikui. Taip pat specialistė akcentavo didelį psichologų poreikį teismuose.

Lietuvos apeliacinio teismo Teismų praktikos skyriaus vadovė dr. Dovilė Murauskienė pranešimą pradėjo istorine apžvalga – nuo ko prasidėjo vaikų baudžiamasis procesas. Daugiau nei prieš šimtmetį vaikų teismuose teisėjas buvo suprantamas kaip gydytojas, kuris, užuot siekęs vien tik nustatyti tiesą byloje, rūpinosi vaiko gerove ir jo „gydymu“. Nuo šių pirmųjų vaikų teismų yra išlikęs supratimas, kad valstybė turi pareigą pasirūpinti nuskriaustais vaikais.

Dr. D. Murauskienė pritarė A. Valantinui, kad apklausų skaičius neigiamai veikia vaiko sveikimą ir tik išimtiniais atvejais apklausa gali vykti keletą kartų. Tačiau pažymėjo ir tai, kad tinkamai atlikta apklausa, kurią vykdo psichologai, gali būti ne tik žalinga, bet ir naudinga vaiko reabilitacijos procese.

Neseniai apsigynusi disertaciją tema, susijusia su vaikų apsauga baudžiamajame procese, dr. D. Murauskienė pasidalijo nuomone, kad iš esmės teisinis vaikų apklausų reglamentavimas Lietuvoje yra geras, yra tik netinkamas teisės taikymas. 

Teisėjai dalijosi patirtimi ne tik apie psichologinius apklausų aspektus, bet ir apie kasdienį darbą. Štai aktyviai diskutuota klausimu, kad protokolo surašymas po apklausos užima itin daug laiko ir ar jis būtinas, kai daromas vaizdo ir garso įrašas? Kitas svarstytinas dalykas – tinkamas teisėjo pasiruošimas: gal reikėtų atrinkti norinčius ir galinčius tai daryti, kompetentingus, būtent šiam darbui parengtus teisėjus? Tik sutvarkius darbo krūvį ir užtikrinus tinkamą vaikų apklausoms atlikti teisėjų parengimą bus galima oriai ir veiksmingai vykdyti šias pareigas.


Apie efektyvių nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese ypatumus ir psichologo pagalbą teismo procese apskritojo stalo diskusijoje „Nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese ypatumai: realybė, praktika, ateities perspektyvos“ dalijosi Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas ir Teismų praktikos skyriaus vadovė dr. Dovilė Murauskienė, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Viktorija Šelmienė, Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė, psichologė, teismo psichologų kuratorė Neringa Grigutytė, Klaipėdos apygardos teismo ir jo veiklos teritorijoje esančių teismų teisėjai, šio teismo psichologė Aušra Augaitienė.

 

Daugiau akimirkų iš renginio:

 

 


 
Informaciją atnaujino: Vilma Budėnienė
Informacija atnaujinta: 2017-11-20 16:23
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 
Komentarai (0)

 

 

 

Jei susidūrei su korupcija, pranešk STT!
 
 

Gerbiami svetainės lankytojai,

Sveikiname apsilankius Lietuvos apeliacinio teismo internetinėje svetainėje. Tikimės, kad svetainėje skelbiama infomacija bus Jums įdomi ir naudinga. 

Informacija apie bylas teikiama:

Tel. 8 70 663 685


Atstovas ryšiams su visuomene

Vilma Budėnienė

Tel. 8 70 663230

Mob. tel. +370 688 54040

vilma.budeniene@apeliacinis.lt


Adresas

Gedimino pr. 40/1
LT-01503 Vilnius
Tel. (8 70) 663 685
Faks. (8 70) 663 060
El. paštas:

apeliacinis @ apeliacinis.lt

apeliacinis @ teismas.lt

 

Kodas 191831183

 

Teisinė forma: 
Valstybės biudžetinė įstaiga.
Duomenys apie 
Lietuvos apeliacinį teismą 
kaupiami ir saugomi 
Juridinių asmenų registre.

Surask mus Facebook'e

 
Viso apsilankė:3549290Šiandien:205Dabar naršo:35