HerbaslogoLietuvos apeliacinis teismas

Naujienų prenumerata

Darbo laikas

I

8.00 - 17.00

II 8.00 - 17.00
III 8.00 - 17.00

IV

8.00 - 17.00

 V 8.00 - 15.45

Pietų pertrauka

12.00 - 12.45

Dokumentai priimami kasdien

nuo 7.30 val. iki 17.00 val.

(penktadieniais - iki 15.45 val.)

Naujienos

Atidedant bausmės vykdymą atsakomybės neišvengiama (1)
2017-06-15
 

 

Viešojoje erdvėje pasirodžius diskusijai dėl Trakų valdininkų korupcijos bylos eigos, svarstymų, kad byla užtruko ilgiau nei kitos bylos, o nuteistiesiems skirtos bausmės per švelnios (skaitykite čia), pateikiame bylą nagrinėjusios teisėjų kolegijos trumpą komentarą.

 

Kodėl, pasak žiniasklaidos, bylos nagrinėjimo trukmė buvo ilga?

 

• Lietuvos apeliaciniame teisme byla buvo nagrinėjama ketverius metus. Nuosprendis paskelbtas 2017 m. birželio 9 d.

• Bylą sudaro 39 tomai (vienas tomas – daugiau kaip 200 lapų).

• Bylos nagrinėjimo metu buvo apklausiami nuteistieji, daug liudytojų. Gynėjai nuolat teikė įvairius prašymus ištirti papildomas aplinkybes.

• Byloje 2015 m. kovo 6 d. buvo skelbiama pertrauka, nes nuteistasis Vytautas Petkevičius vėl buvo išrinktas į Trakų rajono savivaldybės tarybą ir turėjo neliečiamumo statusą. Buvo laukiama, kada bus surengtas pirmas savivaldybės tarybos posėdis, ir nuo to laiko tarybos nariui Vytautui Petkevičiui neliečiamumo statusas nebegalios. Be to, Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija sprendė klausimą dėl rinkimų rezultatų panaikinimo Trakų rajono savivaldybėje. Todėl bylos nagrinėjimas buvo nukeltas į rudenį.

• 2016 m. buvo atnaujintas įrodymų tyrimas, nes nagrinėjamoje byloje nebuvo pateiktų išslaptintų operatyvinės veiklos subjekto (Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimo tarnybos Vilniaus valdybos) pažymų dėl operatyvinio tyrimo pradėjimo, pranešimų (pagrindžiančių operatyvinio tyrimo metu surinktų duomenų teisėtumą), pagal kurių duomenis buvo parengti Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro teikimai.

 

Kodėl Lietuvos apeliacinis teismas sušvelnino bausmę?

 

1. Nagrinėjamoje byloje buvo paduota aštuoniolika apeliacinių skundų dėl Vilniaus apygardos teismo 2013 m. birželio 27 d. nuosprendžio.

2. Apeliantai skunduose neigė nuteistųjų kaltę ir prašė juos išteisinti.

3. Teisėjų kolegija išteisino Trakų rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėją Danę Rudelienę, nes nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

4. Nuteistiesiems – Trakų rajono savivaldybės merui Vytautui Petkevičiui, jo pavaduotojui Sauliui Raščiauskui ir Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriui Leonardui Karnilai – buvo paskirtos bausmės, nesusijusios su laisvės atėmimu.

5. Teisėjų kolegija pažymėjo, kad kriminalinė bausmė negali būti laikoma kerštu dėl padarytų nusikaltimų arba įrankiu priversti kaltininkus pripažinti juos padarius. Be to, skiriant bausmes ir jas individualizuojant buvo atsižvelgta į tai, kad praėjo pakankamas laiko tarpas nuo nusikaltimų padarymo pradžios, jų ištyrimo, bylos nagrinėjimas užsitęsė daugiau kaip devynerius metus, per kuriuos nuteistieji Leonardas Karnila, Saulius Raščiauskas ir Vytautas Petkevičius nepadarė kitų nusikalstamų veikų, o tai rodo, kad pats procesas atliko prevencinę funkciją.

6. Taip pat teisėjų kolegija atsižvelgė tiek į tarptautinę, tiek į nacionalinę teisę, kurioje pripažįstama, kad bausmės mažinimas ar vien tik pripažinimas kaltu praėjus ilgam laiko tarpui po nusikaltimų padarymo yra pagrindinės ir tinkamos priemonės bausmės tikslams pasiekti.

7. Nuteistiesiems Leonardui Karnilai, Sauliui Raščiauskui ir Vytautui Petkevičiui buvo paskirtos laisvės atėmimo bausmės, tačiau jų vykdymas buvo atidėtas su sąlyga, kad jie laikysis paskirtų teismo įpareigojimų. Priešingu atveju jie turės atlikti realią laisvės atėmimo bausmę įkalinimo įstaigoje. Bausmės vykdymo atidėjimas nuteistiesiems negalėjo būti taikytas pirmosios instancijos teisme, nes tai leidžiantis įstatymo pakeitimas įsigaliojo tik 2015 m. kovo 24 d. Šiems asmenims paskirtos ir baudžiamojo poveikio priemonės: sumokėti 941 euro įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

8. Teisėjų kolegija konstatavo, kad bylos medžiagoje nėra duomenų, leidžiančių manyti, jog Vytautui Petkevičiui, Leonardui Karnilai ir Sauliui Raščiauskui paskirtos laisvės atėmimo bausmės tikslai nebūtų pasiekti be realaus laisvės atėmimo bausmės atlikimo. Priešingai, teisėjų kolegijos nuomone, nuteistųjų izoliavimas nuo visuomenės neišvengiamai turėtų neigiamos įtakos jų socialiniams ryšiams, nenutrūkstamai nuteistųjų darbinei veiklai.

 
Informaciją atnaujino: Vilma Budėnienė
Informacija atnaujinta: 2017-07-20 15:48
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 
Komentarai (1)

2017-06-18 15:40 Mukaburis

Iškalbingiausi 6. ir 8. punktai, pastarasis yra cinizmo pavyzdys.Įdomu tik, kad tokie pat "humaniški" kriterijai to paties teismo nebuvo taikyti nuteisiant 8 metams laisvės atėmimo Raimundą Ivanauską. Nuo jo dargi nepadaryto nusikaltimo taip pat praėjo 8 metai, o kokių gi bausmės tikslų šiuo atveju buvo siekiama, įgrūdant į kalėjimą aklą žmogų, remiantis vien tik "liudytojo" parodymais? Ar tokiu pasibjaurėtinu veiksmu tik siekiama įtikinti visuomenę absurdiška teisėjo ir V.N. nužudymo versija?

Beje, visuomenei įdomu, ar tie veikėjai buvo teisiami tik dėl kyšių viešuosiuose pirkimuose? Kai kurie jų turėtų būti teisiami taip pat ir už kyšių ėmimą išduodant leidimus nelegalioms statyboms, keičiant sklypų paskirtis etc., kai buvo "sutvarkyti popieriai" "Narkušai", Audriui Cininui, STT pareigūnei, etc.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

 

 

 

 

Jei susidūrei su korupcija, pranešk STT!
 
 

Gerbiami svetainės lankytojai,

Sveikiname apsilankius Lietuvos apeliacinio teismo internetinėje svetainėje. Tikimės, kad svetainėje skelbiama infomacija bus Jums įdomi ir naudinga. 

Informacija apie bylas teikiama:

Tel. 8 70 663 685


Atstovas ryšiams su visuomene

Vilma Budėnienė

Tel. 8 70 663230

Mob. tel. +370 688 54040

vilma.budeniene@apeliacinis.lt


Adresas

Gedimino pr. 40/1
LT-01503 Vilnius
Tel. (8 70) 663 685
Faks. (8 70) 663 060
El. paštas:

apeliacinis @ apeliacinis.lt

apeliacinis @ teismas.lt

 

Kodas 191831183

 

Teisinė forma: 
Valstybės biudžetinė įstaiga.
Duomenys apie 
Lietuvos apeliacinį teismą 
kaupiami ir saugomi 
Juridinių asmenų registre.

Surask mus Facebook'e

 
Viso apsilankė:3549238Šiandien:153Dabar naršo:15