HerbaslogoLietuvos apeliacinis teismas

Naujienų prenumerata

Darbo laikas

I

8.00 - 17.00

II 8.00 - 17.00
III 8.00 - 17.00

IV

8.00 - 17.00

 V 8.00 - 15.45

Pietų pertrauka

12.00 - 12.45

Dokumentai priimami kasdien

nuo 7.30 val. iki 17.00 val.

(penktadieniais - iki 15.45 val.)

Naujienos

Dr. Dovilė Murauskienė: baudžiamajame procese, kuriame dalyvauja vaikai, turi būti taikomi geriausių vaiko interesų ir reabilitacijos principai
2017-09-12
 

 

Lietuvos teisės mokslininkų darbus papildė mokslinis tyrimas itin aktualia ir iki šiol mažai tyrinėta tema apie vaikų dalyvavimą baudžiamajame procese – disertacija „Parens Patriae doktrinos raiška baudžiamajame procese, kuriame dalyvauja vaikai“. Ją parašė ir sėkmingai Mykolo Romerio universitete apsigynė Lietuvos apeliacinio teismo Teismų praktikos skyriaus vadovė Dovilė Murauskienė.

Pristatydama atliktą tyrimą, Dovilė Murauskienė nurodė, kad į vaikų baudžiamąjį procesą siekė pažvelgti platesniu žvilgsniu, aprėpiančiu ne tik teisės, bet ir psichologijos mokslo įžvalgas: kaip reikėtų elgtis su nukentėjusiu ir liudijančiu vaiku baudžiamajame procese, kad jis jaustųsi saugus, patirtų kuo mažiau neigiamo baudžiamojo proceso poveikio ir kartu būtų pasiekti pagrindiniai baudžiamojo proceso tikslai. Autorė siūlo Baudžiamojo proceso kodekse įtvirtinti ir praktikoje vadovautis geriausių vaiko interesų ir reabilitacijos principais, kurie turėtų tapti orientyrais tobulinant teisinį reglamentavimą ir taikant praktikoje jau galiojančias normas.

Pasak disertaciją vertinusio tarybos nario Čekijos Respublikos Aukščiausiojo administracinio teismo teisėjo Zdeneko Kuhno (Zdenek Kuhn), moksline prasme reikšminga ir vertinga tai, kad pirmiausia doktorantė, įvertinusi fiziologinius, socialinius, psichologinius momentus, nurodo vaikus nuo suaugusiųjų skiriančius kriterijus ir taip pagrindžia baudžiamojo proceso diferencijavimo neišvengiamumą.

Iki šiol teisės doktrinoje nebuvo kompleksinio, išsamaus mokslinio tyrimo, skirto baudžiamojo proceso, kuriame dalyvauja vaikai, diferencijavimui pagrįsti, ir doktrininio pagrindo, kuris taptų atspirties tašku kuriant, taikant ir aiškinant teisės normas, skirtas baudžiamajam procesui, kuriame dalyvauja vaikai, paieškai, – atsiliepime apie disertacijos santrauką rašo Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Algimantas Valantinas.

Disertaciją vertinę teisės ir psichologijos mokslininkai neabejoja ir šio tyrimo nauda praktikoje. D. Murauskienės atliktame moksliniame tyrime, šalia išsamios doktrininės analizės, skiriama dėmesio ir baudžiamuosiuose procesuose, kuriuose dalyvauja vaikai, kylančioms problemoms. Pavyzdžiui, tyrime nemažai dėmesio skiriama vaiko atstovavimo pagal įstatymą instituto, vaikų apklausų organizavimo ir atlikimo klausimams. Teismuose neretai susiduriama su vaikų duotų parodymų vertinimo problematika, kuri moksliniame tyrime analizuota kartu vertinant ir psichologų atliktus tyrimus šioje srityje.

Su Dovilės Murauskienės parengta daktaro disertacija galima susipažinti Mykolo Romerio universiteto, Vilniaus universiteto, Martyno Mažvydo bibliotekose.

 

Lietuvos apeliaciniame teisme dirba net šeši teisės mokslų daktarai: Civilinių bylų skyriaus pirmininkė prof. dr. Egidija Tamošiūnienė, Civilinių bylų skyriaus teisėjai: prof. dr. Vigintas Višinskis, doc. dr. Antanas Rudzinskas, doc. dr. Goda Ambrasaitė-Balynienė; teismo kanclerė dr. Elena Masnevaitė ir Teismų praktikos skyriaus vedėja dr. Dovilė Murauskienė.

Daktaro vardo siekia ir du Lietuvos apeliacinio teismo Teismų praktikos skyriaus specialistai – Laura Mickevičiūtė ir Remigijus Jokubauskas. Laura Mickevičiūtė yra Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Baudžiamosios justicijos katedros doktorantė, o Remigijus Jokubauskas – Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Privatinės teisės instituto doktorantas.

Prof. dr. Egidija Tamošiūnienė dėsto Vilniaus universitete, prof. dr. Vigintas Višinskis, doc. dr. Goda Ambrasaitė-Balynienė, doc. dr. Antanas Rudzinskas, dr. Dovilė Murauskienė – Mykolo Romerio universitete, o dr. Elena Masnevaitė yra Lietuvos teisės instituto mokslininkė. Vilniaus universitete dėsto ir Civilinių bylų skyriaus teisėjas Artūras Driukas.

Įvairių seminarų, paskaitų, apskritųjų stalų, konferencijų metu patirtimi ir žiniomis su akademine bendruomene, teisininkais, pareigūnais ir kt. dalijasi dauguma Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų.

 
Informaciją atnaujino: Vilma Budėnienė
Informacija atnaujinta: 2017-09-12 17:02

 

 

 

Jei susidūrei su korupcija, pranešk STT!
 
 

Gerbiami svetainės lankytojai,

Sveikiname apsilankius Lietuvos apeliacinio teismo internetinėje svetainėje. Tikimės, kad svetainėje skelbiama infomacija bus Jums įdomi ir naudinga. 

Informacija apie bylas teikiama:

Tel. 8 70 663 685


Atstovas ryšiams su visuomene

Vilma Budėnienė

Tel. 8 70 663230

Mob. tel. +370 688 54040

vilma.budeniene@apeliacinis.lt


Adresas

Gedimino pr. 40/1
LT-01503 Vilnius
Tel. (8 70) 663 685
Faks. (8 70) 663 060
El. paštas:

apeliacinis @ apeliacinis.lt

apeliacinis @ teismas.lt

 

Kodas 191831183

 

Teisinė forma: 
Valstybės biudžetinė įstaiga.
Duomenys apie 
Lietuvos apeliacinį teismą 
kaupiami ir saugomi 
Juridinių asmenų registre.

Surask mus Facebook'e

 
Viso apsilankė:3786958Šiandien:1214Dabar naršo:19