HerbaslogoLietuvos apeliacinis teismas

Naujienų prenumerata

Darbo laikas

I

8.00 - 17.00

II 8.00 - 17.00
III 8.00 - 17.00

IV

8.00 - 17.00

 V 8.00 - 15.45

Pietų pertrauka

12.00 - 12.45

Dokumentai priimami kasdien

nuo 7.30 val. iki 17.00 val.

(penktadieniais - iki 15.45 val.)

Naujienos

Evaldas Rimašauskas išduodamas Jungtinėms Amerikos Valstijoms (0)
2017-08-11
 

 

Lietuvos apeliacinis teismas rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo perduotino užsienio valstybei asmens Evaldo Rimašausko ir jo gynėjos advokatės skundą dėl Vilniaus apygardos teismo 2017 m. liepos 17 d. nutarties, kuria nutarta išduoti Evaldą Rimašauską Jungtinėms Amerikos Valstijoms baudžiamajam persekiojimui. Priimta galutinė ir neskundžiama nutartis – skundą atmesti.

 

Lietuvos apeliacinis teismas daro išvadą, kad pirmosios instancijos teismo sprendimas išduoti Lietuvos Respublikos pilietį E. Rimašauską Jungtinėms Amerikos Valstijoms baudžiamajam persekiojimui buvo teisėtas ir pagrįstas.

 

Apeliacinis teismas pažymi, kad ekstradicijos proceso metu nėra vertinamas išduodamam asmeniui inkriminuojamų veikų pagrįstumas ar jo veiksmų kvalifikavimo teisingumas. Asmenį išduodančioji valstybė netiria prašyme dėl asmens išdavimo nurodytų nusikaltimų aplinkybių ir kaltės įrodymų, nereikalauja pateikti perduotino asmens kaltę įrodančių faktinių duomenų. Vykdančiosios šalies kompetentinga teisminė institucija turi pasitikėti prašymą išduoti asmenį pateikusios valstybės teisminės institucijos nurodyta informacija ir tikėti, kad išdavus asmenį prašančiajai valstybei baudžiamasis procesas prieš jį bus vykdomas užtikrinant šio asmens pagrindinių teisių ir laisvių apsaugą. Šioje proceso stadijoje buvo pateikti duomenys, iš kurių matyti, kad E. Rimašauskui pateiktas oficialus Jungtinių Amerikos Valstijų federalinio prisiekusiųjų teismo suformuluotas kaltinimas.

 

Apeliacinis teismas pažymi, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatos įpareigoja valstybę ginti ir saugoti savo piliečius. Tačiau tuo pačiu atkreipia dėmesį į tai, kad valstybės pareiga teikti apsaugą savo piliečiams nėra absoliuti. Išlyga numatyta Konstitucijos 28 straipsnyje, kuriame teigiama, kad, įgyvendindamas savo teises ir naudodamasis savo laisvėmis, žmogus privalo laikytis Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių. Tai reiškia, kad pilietis ne tik turi teisę į valstybės teikiamą apsaugą, bet ir tam tikras pareigas valstybei. Viena iš tokių piliečio pareigų – laikytis teisės aktų reikalavimų tiek pilietybės valstybėje, tiek užsienio valstybėje. Lietuvos Respublika, pasirašydama Europos Tarybos konvenciją dėl ekstradicijos, sutiko su įsipareigojimu, esant atitinkamam teisėtam pagrindui ir tarptautiniam įsipareigojimui (sutarčiai su užsienio valstybe), išduoti savo piliečius baudžiamajam persekiojimui.

 

Apeliacinis teismas, palikdamas galioti Vilniaus apygardos teismo nutartį, nesutiko su gynėjos skundo argumentais, kad Jungtinės Amerikos Valstijos neturi teisės įgyvendinti savo jurisdikcijos ir vykdyti baudžiamąjį procesą E. Rimašausko atžvilgiu, kadangi jam inkriminuojami nusikaltimai galimai padaryti jam būnant Lietuvoje. Teismas pabrėžė, kad Lietuva, pasirašydama su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis dvišalę bendradarbiavimo sutartį dėl ekstradicijos, atsisakė teritoriniu principu pagrįstos teisės vykdyti baudžiamąjį procesą ir sutiko, kad prašančiajai valstybei gali būti išduodamas ir toks asmuo, kuris nusikalstamą veiką galimai padarė savo pilietybės valstybėje. Apeliacinis teismas priminė ir tai, kad ekstradicija – tai ne vien dvišaliais tarptautiniais susitarimais, bet ir bendrai pripažintais tarptautinės teisės principais pagrįstas teisinės pagalbos aktas, kai viena valstybė perduoda asmenį, esantį jos teritorijoje, kitai valstybei, reikalaujančiai jo perdavimo, kurios teritorijoje reikalaujamasis asmuo padarė nusikaltimą, arba kurios piliečiu jis yra, arba tai valstybei, kuri yra nukentėjusi nuo nusikaltimo, tam, kad šis asmuo būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Taigi šiuo atveju E. Rimašausko išdavimo pagrindu pripažinta tai, kad žala galimai kilo būtent Jungtinėse Amerikos Valstijose registruotoms įmonėms ir tai, atsižvelgiant į dvišalės sutarties nuostatas ir tarptautinėje teisėje galiojančius jurisdikcijos principus, yra pakankamas teisinis pagrindas pripažinti, kad Jungtinės Amerikos Valstijos turi teisę vykdyti baudžiamąjį persekiojimą E. Rimašausko atžvilgiu.

 

E. Rimašauskas yra kaltinamas apgaulės būdu iš „Google“ išviliojęs daugiau kaip  23 milijonus JAV dolerių ( 23 260 450,17 JAV dolerių) , o iš „Facebook“ – beveik 100 milijonų JAV dolerių (98 879 545,80 JAV dolerių). Bendroji nuostolių suma – 122 milijonai JAV dolerių (122 139 996,97 JAV dolerių).

 

 

 JAV Niujorko Pietinės apygardos Prisiekusiųjų teismas pateikė kaltinimus E. Rimašauskui už sukčiavimą atliekant elektroninį pinigų pervedimą, tapatybės vagystę sunkinančiomis aplinkybėmis, pinigų plovimą. Šis prisiekusiųjų teismas 2016 m. gruodžio 22 d. išdavė E. Rimašauskui arešto (suėmimo) orderį.

 

 Vykdant Lietuvos Respublikos generalinėje prokuratūroje gautą Jungtinių Amerikos Valstijų Teisingumo departamento teisinės pagalbos 2017 m. sausio 3 d. prašymą, E. Rimašauskas buvo sulaikytas Lietuvoje 2017 m. kovo 16 d. Šiuo metu laikomas suimtas.

 

2017 m. balandžio 18 d. Lietuvos Respublikos generalinėje prokuratūroje gautas JAV Teisingumo departamento teisinės pagalbos prašymas dėl Lietuvos Respublikos piliečio E. Rimašausko išdavimo Jungtinėms Amerikos Valstijoms baudžiamajam persekiojimui. JAV pateiktame teisinės pagalbos prašyme ir jį papildančiuose dokumentuose nurodyta, kad 2013–2015 E. Rimašauskas bei kiti nustatyti ir nenustatyti asmenys sugalvojo ir įgyvendino nelegalų verslo planą, padėjusį apgauti JAV kompanijas, tarp jų – tarptautinę technologijos kompaniją  ir tarptautinę kompaniją, teikiančią visuomeninės informacijos paslaugas internete, apgaulės būdu paskatinant jas pervesti pinigų sumas į E. Rimašausko kontroliuojamas banko sąskaitas.

 

Teisme taip pat gautas JAV Niujorko Pietinės apygardos teismo patikslintas kaltinimas, kuriame nurodoma, kad E. Rimašauskas dalyvavo JAV įmonių „Google“ ir „Facebook“ apgaulės schemoje, ir apgaulės būdu įtikino lėšas, skirtas Taivane veikiančiai įmonei „Quanta Computer Ine.“, su kuria abi įmonės palaiko nusistovėjusius verslo ryšius, pervesti į banko sąskaitas, priklausančias apgaulingai Latvijos įmonei „Quanta Computer Ine.“. „Google“ ir „Facebook“ buvo apgaule įtikintos pervesti lėšas Latvijoje veikiančiai įmonei „Quanta Computer“, pasitelkus el. pašto korespondenciją, kuri buvo siunčiama JAV įmonėms, maniusioms, kad tai Taivano įmonės „Quanta Computer“ korespondencija. Šiuose el. laiškuose, kurie buvo siunčiami iš tokių el. pašto adresų, kurie atrodė, lyg priklausytų tikrajai įmonei „Quanta”, buvo reikalaujama mokėjimų, kurie buvo skirti tikrajai įmonei „Quanta“, tačiau atsidūrė apgaulingos Latvijos įmonės „Quanta “ sąskaitose Latvijos banke „SEB Bank“ (įmonės „Google“ atveju) ir Kipro banke „Eurobank“ (įmonės „Facebook“ atveju).

 

Buvo gautas dar vienas JAV Teisingumo departamento teisinės pagalbos prašymas, pagal kurį E. Rimašauskui buvo pranešta apie JAV tiriamoje baudžiamojoje byloje jam pateiktus kaltinimus, taip pat jis buvo apklaustas įtariamuoju. Kaip matyti iš apeliacinės instancijos teismui pateiktų duomenų, tyrimas dėl tų pačių galbūt E. Rimašausko padarytų veiksmų buvo pradėtas ir atliekamas taip pat ir JAV. Šioje valstybėje sukoncentruotas ir nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo tyrimas.

 

Įvertinus visa tai, baudžiamasis procesas turėtų būti baigtas vienoje, visas nusikalstamas veikas tiriančioje valstybėje – JAV. Būtent tokia baudžiamojo proceso eiga geriausiai užtikrintų proceso atitiktį teisingumo reikalavimams, taip pat greito proceso principo veikimą“, – rašoma Lietuvos apeliacinio teismo priimtoje nutartyje.

 
Informaciją atnaujino: Vilma Budėnienė
Informacija atnaujinta: 2017-09-12 14:11
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 
Komentarai (0)

 

 

 

Jei susidūrei su korupcija, pranešk STT!
 
 

Gerbiami svetainės lankytojai,

Sveikiname apsilankius Lietuvos apeliacinio teismo internetinėje svetainėje. Tikimės, kad svetainėje skelbiama infomacija bus Jums įdomi ir naudinga. 

Informacija apie bylas teikiama:

Tel. 8 70 663 685


Atstovas ryšiams su visuomene

Vilma Budėnienė

Tel. 8 70 663230

Mob. tel. +370 688 54040

vilma.budeniene@apeliacinis.lt


Adresas

Gedimino pr. 40/1
LT-01503 Vilnius
Tel. (8 70) 663 685
Faks. (8 70) 663 060
El. paštas:

apeliacinis @ apeliacinis.lt

apeliacinis @ teismas.lt

 

Kodas 191831183

 

Teisinė forma: 
Valstybės biudžetinė įstaiga.
Duomenys apie 
Lietuvos apeliacinį teismą 
kaupiami ir saugomi 
Juridinių asmenų registre.

Surask mus Facebook'e

 
Viso apsilankė:3786949Šiandien:1205Dabar naršo:17