Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Lietuvos apeliacinis teismas
lt
En

Naujienos

Teismo nepriklausomumas ir nešališkumas yra esminė žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo garantija

Teismo nepriklausomumas ir nešališkumas yra esminė žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo garantija
2019-09-11

Lietuvos apeliacinis teismas 2019 m. rugsėjo 10 d. nutartimi konstatavo, kad yra pagrindas abejoti pirmosios instancijos teismo nešališkumu. Pirmosios instancijos teisme dirbantis teisėjas apkaltinamąjį nuosprendį priėmė galbūt siekdamas išvengti įtarimų, kad jį buvo bandoma papirkti. 

Lietuvos apeliacinis teismas panaikino Kauno apygardos teismo 2019 m. kovo 28 d. nuosprendį, kuriuo du asmenys buvo nuteisti dėl prekybos žmonėmis, ir bylą perdavė iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui.

Skunde nuteistasis G. V. kaip vieną iš argumentų dėl pirmosios instancijos teismo nuosprendžio neteisėtumo nurodė galimą bylą išnagrinėjusio Kauno apygardos teismo teisėjo šališkumą. Abejones nuteistasis grindė tuo, kad iki nuosprendžio priėmimo teisėjui buvo žinoma apie siekį per kitus asmenis galbūt paveikti ir papirkti jį dėl palankaus sprendimo skundžiamoje byloje priėmimo. Apeliaciniame skunde nuteistasis G. V. nurodo sužinojęs iš jam kitame ikiteisminiame tyrime įteikto pranešimo apie įtarimą, kad jį pirmosios instancijos teisme gynęs advokatas galbūt pasiūlė, pažadėjo ir susitarė duoti kyšį kito teismo teisėjui, kuris pažadėjo paveikti ir papirkti Kauno apygardos teismo teisėją, nagrinėjusį minėtą baudžiamąją bylą dėl prekybos žmonėmis. Nuteistojo G. V. nuomone, Kauno apygardos teismo teisėjas priėmė apkaltinamąjį nuosprendį, siekdamas išvengti įtarimų, kad jį buvo bandoma papirkti.

Skundą išnagrinėjusi teisėjų kolegija, konstatavo, kad aptariamas ikiteisminis tyrimas ir jame tiek teisėjams, tiek advokatams pareikšti įtarimai bei paskirtos kardomosios priemonės buvo plačiai nagrinėjami žiniasklaidoje ir sukėlė didelį rezonansą visuomenėje.

„Neabejotina, kad ši informacija tapo žinoma ir apelianto bylą išnagrinėjusiam Kauno apygardos teismo teisėjui ir tai galėjo paveikti teisėjo nuomonę nagrinėjamoje byloje“, – teigia Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija.

Apeliacinis teismas padarė išvadą, kad pirmosios instancijos teismo teisėjas, žinodamas šias aplinkybes, negalėjo išlikti nešališkas, o minėtos aplinkybės galėjo sukelti abejones dėl teisėjo nešališkumo ir nuteistajam G. V., kuris pagrįstai manė, kad jo bylą nagrinėjęs teisėjas, žinodamas apie kitame ikiteisminiame tyrime tiriamus su jo nagrinėjama byla susijusius įvykius ir siekdamas išvengti įtarimų, galėjo priimti apeliantui tik apkaltinamąjį nuosprendį.

Lietuvos apeliacinio teismo vertinimu, byloje susidariusi situacija galėjo sukelti objektyviai pagrįstų abejonių dėl teisėjo nešališkumo.

Lietuvos apeliacinis teismas nutartyje akcentavo asmens konstitucinės teisės (kad jo bylą išnagrinėtų nešališkas teismas) svarbą ir pabrėžė, kad teismo nešališkumas, kaip ir teismo nepriklausomumas, yra esminė žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo garantija bei teisingo bylos išnagrinėjimo, pasitikėjimo teismu sąlyga. Teisėjų kolegija pabrėžė, kad teismas neįgis reikiamo nei visuomenės, nei proceso dalyvių pasitikėjimo, jei teisėjai, atlikdami savo procesines funkcijas ar dalyvaudami išoriniuose socialiniuose santykiuose, sukurs pagrįstas abejones savo nešališkumu.

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis įsiteisėja nuo jos paskelbimo dienos ir per tris mėnesius gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui kasacine tvarka.

Bylą grąžinus iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui, ji bus paskirta nagrinėti naujos sudėties teismui.